Kaj je osebna asistenca?
Osebna asistenca je skupek storitev, ki posamezniku z duševnimi, dolgotrajnimi telesnimi, intelektualnimi ali senzoričnimi okvarami, omogočajo da bi enako kot drugi, polno in učinkovito sodeloval v družbi. Cilj osebne asistence je zagotavljanje enakih možnosti in neodvisnosti posameznikom z omenjenimi okvarami. Storitve osebne asistence so prilagojene potrebam in željam uporabnika. Osebna asistenca se izvaja po Zakonu o osebni asistenci.
Storitve osebne asistence:
Osebni asistent lahko uporabniku pomaga pri sledečih sklopih storitev:
- Osebna pomoč: (pomoč pri slačenju, oblačenju, gibanju, premeščanju, posedanju, vstajanju; pri umivanju in vzdrževanju ustrezne higiene ter pri uporabi stranišča in pri namestitvi, upravljanju in uporabi ortopedskih in tehničnih pripomočkov).
- Pomoč v gospodinjstvu: (pomoč pri pripravi hrane in pri kuhanju; pri čiščenju in vzdrževanju bivalnih prostorov; pri oskrbi in negi otroka uporabnika ali skrbi za hišnega ljubljenčka; pri urejanju osebne dokumentacije in pri vsakodnevnih nakupih).
- Spremstva: (vodenje in pomoč pri orientaciji v prostoru; pri vključevanju v športne in kulturne dejavnosti, vožnja avtomobila po dogovoru z uporabnikom;).
- Pomoč na delovnem mestu in v izobraževalnem procesu: (pomoč pri namestitvi opreme in pripomočkov ter delovnih in študijskih sredstev; pomoč pri pisanju, branju, spremljanju na šolske, izobraževalne ali druge aktivnosti v okviru delovnega ali izobraževalnega procesa).
- Pomoč pri komunikaciji: (pomoč pri branju knjig, časopisov in strokovne literature, ; pri informacijsko-komunikacijski tehnologiji na željo uporabnika).
Kdo je upravičen do osebne asistence?
- Oseba, ki zaradi invalidnosti potrebuje pomoč pri opravljanju aktivnosti, vezane na samostojno osebno in družinsko življenje ter vključevanje v okolje.
- Oseba, ki je državljan/ka Republike Slovenije (RS) s stalnim bivališčem v Republiki Sloveniji ali tujec/ka, ki ima stalno prebivališče v Republiki Sloveniji.
- Oseba, ki je star/a od 18 do 65 let.
- Oseba, ki živi ali bi želel/a živeti v samostojnem ali skupnem gospodinjstvu zunaj celodnevne institucionalne oskrbe
- Če je oseba uveljavila pravico do osebne asistence pred dopolnjenim 65. letom starosti, je do osebne asistence upravičena tudi po tem, ko dopolni to starost. V tem primeru se ponovno oceni potreba po osebni asistenci in odloči o tej pravici
Kako do osebne asistence?
Pomagamo Vam pri oddaji ustrezne vloge na Center za socialno delo. Na domu vas nato obišče komisija Inštituta za socialno varstvo, ki poda svoje mnenje. CSD na podlagi mnenja komisije izda odločbo, v kateri je navedeno število ur in opis pomoči, ki jo potrebujete. Na podlagi sklepa CSD ima vsak upravičenec pravico, da si sam izbere svojega izvajalca osebne asistence in tudi v nadaljevanju osebnega asistenta. Pri iskanju osebnega asistenta lahko uporabniku ob njegovi želji tudi pomagamo. Izvajalec in osebni asistent sestavita izvedbeni načrt, ki je v skladu s potrebami uporabnika in na podlagi katerega se nato izvaja osebna asistenca.